WOLF HUNT

Nový trend v zaměstnaneckých benefitech: Firmy motivují i podílem ve firmě

Výše platu a délka pracovní doby už dávno nejsou jediná kritéria, která ovlivňují naše rozhodnutí při volbě práce. Zaměstnavatel, který chce mít výkonné zaměstnance, musí nabídnout mnohem víc. A tak jsou v současnosti součástí zaměstnaneckých odměn i nejrůznější benefity. Čím dál více firem dnes volí nabídku podílu ve společnosti.

Mobilní telefon a stravenky už nejsou jedinými benefity, které firmy dopřávají zaměstnancům. Někde jim dají například k dispozici částku na zaplacení zboží nebo služby u partnerských společností, jinde berou v potaz problematičnost sezení v kanceláři a jeho vlivu na zdraví člověka, a tak si pracovníky hýčkají pravidelným zásobováním čerstvým ovocem a zeleninou, službami masérů nebo příspěvkem na multisportku či životní pojištění.

A trendy v oblasti zaměstnaneckých benefitů se stále vyvíjejí. S rostoucími nároky na odvedenou práci je potřeba, aby rostly i odměny.

Podíl ve firmě jako zaměstnanecký benefit

Novinkou, která se v Česku rozšiřuje, je nabídka zaměstnaneckých podílů ve firmě. „Inspirace je jednoznačně v amerických start-upech. Abyste přitáhli do mladé firmy s nejistou budoucností někoho zkušeného, musíme mu nabídnout vidinu tzv. jackpotu,“ vysvětluje Ondřej Havlíček, headhunter a spoluzakladatel společnosti Wolf Hunt. „Zvlášť pokud se firma rovnou staví s vidinou brzkého prodeje. Pro lidi na klíčových pozicích jsou to klidně i desítky milionů korun, na jaké si za pár let mohou přijít.“

Nabídku zaměstnaneckých benefitů má každá společnost, která takovou možnost nabízí, upravenou podle vlastních pravidel. Získat firemní akcie ale v mnohých případech mohou i úplní nováčci, v jejichž přínos vedení společnosti věří. V takovém případě se ale obvykle musí smluvně zavázat, že ve firmě zůstanou určitou dobu. A jinde dostávají příchozí manažeři na výběr. „Vyšší plat a krátkodobě dosažitelné bonusy, nebo horší průběžné podmínky, ale výjimečná suma v případě úspěchu po x letech,“ říká Havlíček.

Faktem je, že zaměstnanecké benefity v podobě vlastnictví akcií se týkají především vrcholových manažerů. Řadoví zaměstnanci na takovou možnost nedosáhnou.

Nejžádanější benefity v Česku

Na benefity už si Češi zvykli. A umějí si vybírat, těmi nejžádanějším jsou sick days nebo třeba flexibilní pracovní doba. A také zatím ne příliš častá, přesto ne nemožná – neomezená dovolená. To ovšem neznamená, že si létáte, kam a jak často chcete. „Je to spolupráce, založená na vzájemné důvěře a zodpovědném rozvržení jednotlivých úkolů. Tzn. zaměstnanec si může jednotlivé projekty rozvrhnout tak, aby toho v některé části roku stihnul hodně, přičemž v jiné části roku si může dovolit nepracovat,“ uvádí web Porovnej.cz.

Že o žádném benefitu nevíte? Zeptejte se na ně svého šéfa. Případně, pokud se chystáte na pohovor, nezapomeňte se o nich informovat.